Budowa Hali Magazynowej

W ubiegłym roku wykonywaliśmy prace dla firmy zajmującej się produkcją izolacji. Inwestor postanowił wybudować dużą halę magazynową. W ramach Umowy z Generalnym Wykonawcą, naszym zadaniem było wykonanie instalacji HVAC (klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie), zarówno na samej hali, jak również w pomieszczeniach biurowych i socjalnych. Hala magazynowa jest, bowiem nie tylko miejscem przechowywania materiałów, ale również miejscem pracy wielu ludzi.

Do ogrzewania hali magazynowej zastosowano 48 nagrzewnic gazowych. Ich zadaniem jest podgrzewanie powietrza i tłoczenie go do wnętrza hali. Zaprojektowano także 36 destratyfikatorów, które tłoczą ciepłe powietrze w niższe rejony hali. Rozwiązanie to ma zapewnić równomierny rozpływ ciepłego powietrza, jak również ma przeciwdziałać jego gromadzeniu się w podstropowej części hali. 

W socjalno-biurowej części, funkcję zarówno ogrzewania, jak i w okresie letnim chłodzenia, spełnia instalacja w systemie VRF (Variable Refrigerant Flow – zmienny przepływ czynnika chłodniczego). Jest to zaawansowany system klimatyzacji, który umożliwia niezależną kontrolę temperatury w różnych strefach budynku przy użyciu jednego systemu, który jest zasilany przez zewnętrzny agregat chłodniczy. 

System VRF składa się z jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, które pracują zmiennymi przepływami chłodziwa. System ten, wykorzystując zmienny przepływ czynnika chłodniczego, pozwala na dostosowanie ilości ciepła, jakie jest przekazywane do poszczególnych jednostek wewnętrznych. W zależności od potrzeb, poprzez regulację przepływu czynnika chłodniczego, można dostarczać więcej chłodzenia lub ogrzewania do konkretnych stref. 

Zastosowana w tym przypadku instalacja składa się z jednostki zewnętrznej (agregatu) oraz kilkunastu kasetonowych jednostek wewnętrznych.

Poza ogrzewaniem i chłodzeniem, niezbędna jest także instalacja wentylacji mechanicznej. Dlatego też, w częściach socjalno-biurowych, zamontowane zostały podwieszane pod stropem Centrale wentylacyjne nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła. Centrale te dokonują wymiany powietrza za pomocą kanałów wentylacyjnych, rozprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń. Ich dodatkowym zadaniem jest także odzyskiwanie, w okresie zimowym, jak największej ilości ciepła z wywiewanego na zewnątrz powietrza.

Ciepła woda użytkowa na potrzeby części socjalnej,  przygotowywana jest w zasobniku c.w.u.. Zasobnik ten współpracuje z dwoma wysokotemperaturowymi modułami hydraulicznymi, które są zasilane pompą ciepła, znajdującą się na dachu budynku.

Wszystkie urządzenia zastosowane w trakcie tej realizacji charakteryzują się wysoką energooszczędnością, jak również w dużej mierze są urządzeniami, które w jak najmniejszym stopniu mają szkodzić naturalnemu środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 3 =

EnglishFrenchGermanPolishRussian
Skip to content