Serwis klimatyzatorów

W poprzednim artykule, omawialiśmy jeden z głównych profili firmy Thermex Serwis – serwis urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych i korzyści płynące z regularnych przeglądów technicznych.

Jednym z popularnych tego typu urządzeń jest występujący powszechnie w biurach, sklepach czy prywatnych mieszkaniach klimatyzator typu Split. Składa się on z dwóch jednostek: urządzenia wewnętrznego (parownika), montowanego w pomieszczeniu oraz jednostki zewnętrznej (agregatu skraplającego). Obie te jednostki połączone są miedzianymi rurami chłodniczymi, tworząc szczelnie zamknięty układ, wypełniony czynnikiem chłodniczym.

Do jednostki wewnętrznej wpływa rozprężony czynnik chłodniczy w postaci cieczy, pobierając ciepło z otoczenia paruje i przechodzi w stan gazowy, schładzając powierzchnię wymiennika (parownika). Powietrze przepływające przez jednostkę wewnętrzną oddaje ciepło, a następnie w postaci schłodzonej jest nawiewane z powrotem do pomieszczenia.

Następnie czynnik chłodniczy już w postaci gazu zostaje zasysany przez sprężarkę do jednostki zewnętrznej. Tam, podczas kompresji dokonywanej przez sprężarkę, gromadzona jest energia w postaci sprężonego gorącego gazu, który przepływając przez wymiennik (skraplacz) jednostki zewnętrznej, schłodzony przez wentylator  oddaje ciepło do otoczenia, przechodzi w stan ciekły.

Przedstawiony opis w sposób ogólny, bez koncentrowania się na szczegółach, oddaje zasadę działania klimatyzatorów. Dużą zaletą klimatyzatorów typu Split jest to, że służą zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. W przypadku, gdy chcemy osiągnąć wyższą temperaturę pomieszczenia, opisany wyżej proces można odwrócić i wtedy zamiast chłodzenia, klimatyzator będzie ogrzewał pomieszczenie.

Natomiast, aby wszystko działało sprawnie, konieczne jest wykonywanie regularnych serwisów (przeglądów technicznych) klimatyzatorów. Przeważnie takie serwisy należy wykonywać dwa razy w roku i co ważne, przez uprawnionych specjalistów.

Serwis klimatyzatorów składa się z m.in. :

– czyszczenia i odgrzybiania parownika i skraplacza

– czyszczenia (ewentualnej wymianie) filtra w jednostce wewnętrznej

– pomiaru ciśnienia czynnika w układzie, wraz ze sprawdzeniem jego szczelności

– sprawdzenia połączeń elektrycznych, łącznie z pomiarami

– kontroli stanu izolacji na instalacji rur miedzianych

– sprawdzenia temperatury nawiewu

Nie są to natomiast wszystkie specjalistyczne działania wchodzące w zakres tej usługi.

Firma Thermex Serwis od wielu już lat zajmuje się zarówno montażem, jak i regularnym serwisowaniem klimatyzatorów typu Split. Dzięki wykwalifikowanej kadrze specjalistów, może zapewnić klientom sprawne i wydajne działanie tych urządzeń na wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + pięć =

EnglishFrenchGermanPolishRussian
Skip to content